Meie e-poest tellitud ratas tuuakse teile koju täiesti TASUTA!

Kuidas valida

Abiks rattaostjale

Meie poolt pakutavad rattatüübid:
1) Maastikuratas on eelnevalt olnud kõige levinum rattatüüp. Enamjaolt 18-27 käiguga, veidi laiema ning suurema mustriga rehviga ning sobib eelkõige sõitmiseks metsas-maastikul. Levinumateks suurusteks on 26“, 27.5“ ja 29“. Kasutatakse enamasti V-pidureid, kuid nüüd ka trossiga ja õliga ketaspidureid. Hinnaklass alates 300eurost ja võib ulatuda kuni keskmise auto hinnani.

2) Linnaratas ja Cruiser igapäevaseks kulgemiseks. Levinumad suurused 26“ ja 28“. Enamasti 1-7käigused. Pehmem sadul, sõiduasend sirgem kui maastikuratta puhul. Enamasti ees lingiga retrostiilis pidur või tänapäevane V-pidur ja taga jalgpidur. Linnarattal kitsamad-siledamad tänavarehvid, Cruiseril paksemad ja pehmemad rehvid. Hinnaklass kõige tavalisem 1käigune ratas alates 250eurost kuni umbes tuhande euroni.

Mida tähendavad suurused 26 või 28tolli ?

Nendega markeeritakse ära jalgratta suurus ehk rehvi/velje mõõt.
Kui aastaid tagasi oli üldiselt saada maastikurattaid ainult 26“ ehk 559mm läbimõõduga rehviga, siis nüüd on lisandunud ka 27.5“ ehk 584mm ja 29“ ehk 622mm veljega variandid.
10-15aastat tagasi ei olnud ka väga võimalik valida raami suuruste vahel, kui enamasti toodeti ühte mudelit ainult ühte-kahte suurust. Praegu on ka raami suuruste valik laienenud.

Raami kõrgust mõõdetakse jalgratta keskjooksu keskpunktist kuni üles sadula toru alguseni(see võib tootjatel veidi erinev olla)
Kui näiteks on pandud ratta firmal raami kõrguseks 20“ siis on vahemaa keskjooksu keskpunktist kuni sadula toru ääreni ca 50cm. Sõltub küll jällegi tootjast ja mudelist, kuid üldiselt saab valida paljusid maastikurattaid juba kahe või isegi nelja-viie raami suuruse vahel.

Milline maastikuratta raamisuurus oleks mulle sobivaim?
Kuna maastikuratastel on samuti erinevad raami kujud ja stiilid, siis kõige täpsema tulemuse saab ikkagi ise ratast kohapeal proovides.
Levinuimad mõõdud on erinevate tootjate poolt kokku pandud selliselt:

Ratta raami kõrgus tollides                    Sõitja pikkus
15“                                                               140-150
16“                                                               150-157
17“                                                               157-165
18“                                                               162-172
19“                                                               173-183
20“                                                               178-185
21“                                                               185-193
22“                                                               190-198
 
 
Linnarataste puhul tehakse üldiselt ühte või kahte raami suurust, väga harva näeb ka 24" linnarattaid.
Levinumad on 26 ja 28“ suurused.
Omast kogemusest võime soovitada et naisterahval pikkusega 150-160cm oleks mugavam valida 26“ linnaratas ning naisterahval 165-175cm 28“ linnaratas.
Loomulikult saab ka 164cm pikkune inimene hakkama 28“ rattaga, sest üldiselt on pigem nii, et pikemat kasvu ca 170cm naisterahval on lihtsalt 26“sega ebamugavam sõita raami geomeetria tõttu.

Meie poolt pakutavad linnarattad ja cruiserid on enamjaolt varustatud Shimano firma Nexuse rummusisese vahetusega ja 3käiguga. Seda just sellepärast et see on äärmiselt kvaliteetne ja töökindel süsteem. Kogu käigusüsteem on tal rummusees kuhu ei pääse tolm ega pori ligi ja mis on sisuliselt „hooldevaba“.
Samuti oskame seda süsteemi lihtsasti hooldada-vajadusel varuosasid vahetada või parandada. Käiguvahe sellel süsteemil on igati piisav ja saab linnatingimustes kõik sõidud tehtud. Enamjaolt on linnaratastel ja cruiseritel ees lingiga V-pidur ning taga jalgpidur nagu vanasti.
Samuti pakutakse ka ühekäigust ratast ning 6-7käigulist välise käiguvahetussüsteemiga linnaratast.

Lasterataste puhul võib ära märkida just vanuse järgi ratta suuruse

Levinumad suurused on 12, 16, 20 ja 24tolli

12“ on nö lapse esimene ratas. Vanuses 2-4aastat, ilma käikudeta, abiratastega.
16“ on vanuses 4-6aastat , samuti ilma käikudeta ja saab juba valida kas abiratastega või ilma.
20“ ratas sobib vanusele 6-8a ning on saadaval juba ka nii rummusiseste kui väliste käikudega versioone. Linnatüüpi rattaid ja esi amordiga varustatud maastikutüüpi rattaid. Sellel suurusel üldiselt enam abirattaid ei kasutata
24“ ratas sobib 8-12a lapsele ning on juba tüüpilise nooruki ratta varustusega. Käigud, osadel juba ketaspidurid, esiamort jne. Nende hinnaklass võib olla juba võrdeline täiskasvanu maastiku ratastega.
 
Ratta raamid on üldiselt terasest või alumiinumist. Päris kallimatel võistlusratastel kasutatakse ka juba carbon sisaldusega raame.
Alumiinium on terasest üldjuhul kergem ja vastupidavam.
Sõltuvalt konkreetsest mudelist ja lisavarustusest võib näiteks linnaratta puhul olla alumiinium ja terasraami kaalu vaheks ca 0,5-1,5kg.

Kui soovite veel abi või nõu ratta valimisel siis võtke julgelt ühendust!